Bebeğim Kız Mı Erkek Mi Belli Olmuş Mudur?

Bebeğim Kız Mı Erkek Mi Belli Olmuş Mudur?

Gebelik dönemi gerek ana gerekse yeni doğan sağlığında çok kritik bir dönemdir. Ana karnında bulunan bebek, süreç içinde hayat için gerekli gelişimini gerçekleştirmektedir. Gebelik dönemi boyunca, ananın hayat tarzı, yeme düzeni, psikolojik ve motivasyonel durumu, doğrudan doğruya yeni doğanı etkileyebilmektedir.

Gebelik sürecinde anne adayının, gebelik öncesi hayat tarzını terk etmek zorunda kalabilir. Gebelik ortalama olarak 41 haftayı yani 9 aydan biraz fazlasını bulmaktadır. Bu süreden önce gerçekleşen doğumlarda, duruma göre bebekler kuvözde muhafaza edilerek, gelişmeleri kontrole tabi tutulmaktadır. Aslında gebelik boyunca takip edilen süreç kuvözde de sürer bir anlamda. Gebelik sürecinde takip esnasında en çok merak edilen sorulardan biri de bebeğin cinsiyeti bağlamında; bebeğim kız mı erkek mi belli olmuş mudur? Olmaktadır.

Bebeğimin Cinsiyetini Öğreniyorum 

Anne baba adayları, hemen her zaman bunu çok merak ederler. Bebeğim kız mı erkek mi belli olmuş mudur?  Genel olarak insana dair ve özel olarak ise insan sağlığına dair konularda ancak ortalamalardan söz edilebilir. Zira Bebeğim kız mı erkek mi belli olmuş mudur?  Sorusunun yanıtı bile tek bir süre değil, bir zaman aralığı olabilmektedir. Bebeğin cinsiyeti ancak 13. ila 16. hafta arasında öğrenilebilir. Yani ortalama olarak gebeliğin 3,5 – 4. Ayları, bebeğin cinsiyetinin öğrenilebileceği dönemdir.

Ana karnında bulunan bebeğin kız mı erkek mi olduğu, Kadın Doğum Uzmanı tarafından gerçekleştirilen ultrason görüntülemesi ile tespit edilmektedir. Gebelik sonrasında aylık periyotlarla, kadın doğum uzmanına gidilir. Kadın doğum uzmanı bu doktora gidişlerde ultrason görüntülemeleri ile anne karnındaki bebeğin durumunu izler. Böylece bebeğin gelişimi aydan aya tetkik edilir.

Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme Önemli Mi?

Kız ya da erkek, sağlıklı olsun yeter. Ama bebeğim kız mı olacak erkek mi? Bu sorunun yanıtı aday anne baba için benzersiz heyecanlar getirir. Elbette beklenen bebeğin cinsiyeti doğum sonrası için gerçekleştirilen düzenlemeler bakımından da önem arz eder. Esasında bu amaçla yapılan görüntülemelerde anne karnındaki bebeğin sağlık durumu da gözden geçirilir.

Bebeğim kız mı erkek mi belli olmuş mudur? Sorusuna yanıt alırken, bazı kalıtsal anomaliler gibi sorunlar içinde kontrol için olanak sağlar. Ultrasonografik tetkikler hem bebeğin cinsiyetini öğrenmemize hem de baş çapı, kas sorunları, organların durumu, büyüme süreci bakımından takip olanağı verir. Bu, bebeğin cinsiyetini öğrenme önemli mi? sorusunun yanıtıdır aslında.

Doğum Öncesi Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin gerçekleşmesinden doğuma kadar yaklaşık 39 – 41 haftalık süreçte, doğum öncesi bebeğin gelişimi izlenir. İşte, doğum öncesi bebeğin gelişimi izlenirken, belki de en önemli anlardan biri, Bebeğim kız mı erkek mi belli olmuş mudur? Sorusunun yanıtlandığı dönemdir. Tabi gebelik süreci boyunca gelişim sürecinin bütünü önemlidir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi davranis.net sitesinde bulabilirsiniz.

Bulantı gibi etkilerin görülmeye başlandığı, gebeliğin ilk aylarında, artık bebeğin organları belirginleşmeye ve ultrasonda incelenmeye başlamıştır. Gebeliğin 5. Ayından sonra ise artık hamilelik dışarıdan bakıldığında iyice belirgin bir hal alır. Son aylar ise, bebeğin fiziksel olarak iyice geliştiği ve annenin daha zor hareket ettiği yani annenin daha fazla zorlandığı bir son etaptır. Yatış pozisyonu nedeniyle uyku sorunları iyice artar. Sonunda doğum ile mutlu bir son / başlangıç söz konusu olur.

Halk Arasında Bebeğin Cinsiyetinin Tahmin Edilmesi 

Günümüzde ileri görüntüleme tekniklerinin sağladığı olanaklar nedeniyle 3,5 – 4 aylarda bebeğimizin cinsiyetini öğrenebilmekteyiz. Böylece gebeliğin en başından beri sağlıklı olması şartıyla, Bebeğim kız mı erkek mi belli olmuş mudur? En çok merak edilen sorudur. Ancak ultrason olanaklarının olmadığı dönemlerden bu yana halk arasında Bebeğim kız mı erkek mi sorusu bağlamında çeşitli özelliklere göre cinsiyet tahmini yapılmaktadır.

Cinsiyet tahmini bakımından;

Erkek bebek tahmini için; gebe kadının göbeği sivri olur. Gebe kadın güzelleşir. Gebe kadının burnu uzar. Gebe kadın, eksi ve tuzlu aşerir.

Kız bebek tahmini için; gebe kadının kalçaları ve basenleri büyür. Gebe kadının karnı yuvarlaktır. Erkek bebeklere hamile kadınlarda görülen güzelleşme, kız bebek bekleyen gebelerde görülmez. Gebe kadın, tatlılara aşerir. Elbette bunlar halk inançları olup, her zaman doğru olmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir