Pap smear testi nedir? Pap smear testi nasıl yapılır?

Pap smear testi nedir? Pap smear testi nasıl yapılır?

Jinekolojik muayeneler esnasında rutin bir şekilde yapılmakta olan Smear Testi (Pap Smear Testi) bir tarama ve kontrol testidir. Bilindiği gibi kadınlarda görülen kanser türleri arasında, meme kanserinden sonra en sık şekilde karşılaşılan kanser türü rahim ağzı kanseridir. Aynı zamanda kadın kanser türleri içinde, tarama testinin yapılabildiği tek kanser türü yine rahim ağzı kanseridir.

Smear Testi (Pap Smear Testi) Önemi

Uzmanlar tarafından özellikle cinsel aktivitesi devam eden kadınlarda, yılda en az bir kez Smear Testi (Pap Smear Testi) yapılmalıdırUygulama bakımından da son derece rahat ve kolay bir şekilde uygulanabilen test ile kanser teşhisi erken konulabilmekte ve ilgili tedavi süreçlerine mümkün olan en kısa sürede başlanmaktadır.

Bu özellikleri nedeniyle jinekolojik yetkinliğe sahip olan herhangi bir tam teşekküllü hastanede kadınların düzenli sıklıklarla ve bir yılı aşmayacak şekilde Smear Testi (Pap Smear Testi) yaptırması şiddetle tavsiye edilmektedir. Tedavinin başarılı şekilde uygulanması ve etkin sonuç elde edilebilmesi için erken tanı hayat kurtarıcı fonksiyona sahip olarak değerlendirilmektedir.

Smear Testi (Pap Smear Testi) Uygulaması

Vajinal muayene sırasında, muayene aleti yardımıyla, aletin vajina bölgesine yerleştirilmesinden sonra, rahim ağızı bölgesinden fırça benzeri madde yardımıyla sürüntü örneği alınarak Smear Testi (Pap Smear Testi) ilk aşaması başarı ile tamamlanmaktadır. Daha sonra fırça ucunda bulunan örnek alanında uzman olan pataloglar tarafından klinik ortamda incelenmektedir.

Elde edilen verilere göre durum değerlendirmesi yapılmaktadır. Böylece hastanın rahim ağzı bölgesinde karşı karşıya kaldığı riskler tespit edilmektedir. Yolunda gitmeyen ve farklı bir durum ile karşılaşılması durumunda ise önceden tespit sayesinde önlem alınabilmektedir.

Rahim ağzı bölgesi kadınlara özgü bir alanı temsil etmektedir. Farklı komplikasyonların gelişebilmekte olduğu bu bölgede kadına özgü rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Neyse ki son dönemlerde yaşanan teknik ve klinik gelişmeler sayesinde önceden müdahale ve kontrol edebilme ihtimali güçlü şekilde ortaya çıkmaktadır.

Smear Testi (Pap Smear Testi) Sonucu

Belirtildiği şekilde uygun klinik koşullarda Smear Testi (Pap Smear Testi) başarı ile uygulanabilmektedir. Test sonuçları son derece güvenilir ve yüksek ihtimalle doğru sonucu göstermektedir. Bu nedenle test sonucuna göre işlem tesis edilmekte ya da sağlıklı raporu hazırlanmaktadır.

İlgili testin hastalarda uygulanmasının ardından, rahim ağzında bir takım değişiklikler saptanırsa, bu saptamalar farklı sınıflarda ve kategorilerde olabilmektedir, yapılan sınıflama uyarınca gerekli tıbbi müdahaleler, teker teker ve uygun basamaklara göre uygulanmaktadır. Smear testi korkulmaması ya da çekince duyulmaması gereken bir testtir.

Hastaların kontrolü esnasında acı ya da yanma gibi istenemeyen durumlar gözlemlenmez. Fırça yardımıyla yapılmakta olan bir işlem olup, gelişmiş uygulama özelliklerine sahiptir. Sonuç olarak söylenmesi gereken son tavsiyede tüm hastalıklar için geçerli olmak üzere erken teşhis her zaman için hayat kurtarılmasına vesile olabilmektedir. Bu nedenle rutin kontrolü ve inceleme yöntemleri asla terk edilmemelidir.

Özellikle belli bir yaş eşiğini atlatmış olan kadınlar için kontrol son derece önemlidir. Gelişen veya gelişme evresinde olan tüm sakıncalı gelişmelere karşı sessiz kalmaktansa, bir günlük kısa vaktinizi teste harcamanız sizin ve sevdikleriniz açısından kıymetli olacaktır.

Smear Testi Nerede Yapılır?

Son teknoloji ve gelişmeler ışığında geliştirilmiş olan uygulamalardan biri de Smear Testi (Pap Smear Testi)’dir. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde bahsedilen test uygulanmakta ve hastalık oluşumuna karşı ciddi bir avantaj elde edilmektedir. Erken tanı yöntemi sayesinde ağır rahatsızlık ilerlemesi ve oluşumuna karşı özellikle her kadına bu test önerilmektedir.

Cinsel verimliliği kaybolmayan kadınlar, rahim bölgesinde kansere karşı korumasız olabileceğinden test ile kontrol faydalı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir