Adet Öncesi Pembe Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adet Öncesi Pembe Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süreci her ne kadar yorucu olsa da en özel zamanlardan bir tanesidir. Özel geçen 9 ayın sonunda bebeği kucağına almak evli çiftlerin hayalini kurduğu bir zamandır. Anne ve baba adayları için hamilelik sevincinin yeri ayrıdır. Özellikle çocuk isteyen aileler için en ufak belirti bile heyecan vericidir.

Adet öncesi pembe akıntı hamilelik belirtisi mi? Çocuk düşünen anne adaylarının merak ettiği konulardan bir tanesidir. Hamileliliğin ilk belirtisi her insanda farklıdır. Bazı insanlarda yoğun belirtiler görülürken bazı insanlar hamile olduğunu sadece yaptığı test sonucu öğrenebilmektedir. İnsanın bünyesi, yaşam tarzı ve duyguları hamilelik belirtisinin farklı olmasına etkendir.

Pembe Akıntı Neden Görülür?

Halk arasında adet öncesi görülen pembe akıntının hamilelik belirtisi olduğu inancı yüksektir. Peki adet öncesi pembe akıntı hamilelik belirtisi mi? Aslında hamilelik belirtisi olabilmektedir. Yumurtlama dönemine denk gelen ilişki durumu halinde beklenen adet döneminde pembe akıntı adet kanı dışında hamilelik belirtisi olabilmektedir. Ancak bu durum çok nadir görülen bir olaydır.

Pembe akıntı genellikle adet belirtisidir. Adet döneminin başında veya sonunda yoğun olarak görülmektedir. Ancak gelen akıntı 3 gün veya daha az süre içinde gelirse veya koyu bir renk alırsa mutlaka test yaptırmak gerekmektedir. Adet dönemi her kadın için farklıdır. Adet dönemini takip eden kadın bu akıntının nedenini çoğu zaman ayırt edebilmektedir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bebek bekleyen anne adayları en ufak belirtiye dikkat etmektedir. Adet döneminde pembe akıntı hamilelik belirtisi mi? Hamilelik belirtisi için sadece akıntının görülmesi yeterli bir neden değildir.

Hamilelik süresinde en çok görülen belirtiler: Adet gecikmesi, mide bulantısı ve mide bulantısına bağlı olarak görülen kusma, göğüslerde hassasiyet, ağır ve şişme, göğüs uçlarında rengin koyulaşması, baş dönmesi, sürekli yorgunluk ve uyku hali, sık sık tuvalete çıkma isteği, kabızlık ve rahim bölgesinde hafif ve orta şiddetli hissedilen ağrıdır. Bu tür durumlarda en yakın sağlık kurumunda tahlil yapılmalı veya bir test ile yapılmalıdır.

Hamilelikte Görülen Akıntı

Akıntı tüm kadınlarda görülen bir olaydır. Adet döneminde pembe akını hamilelik belirtisi mi? Bebek düşünen çiftler için en ufak bir belirti önemlidir. Hamilelikten önce görülen her akıntı hamilelik belirtisi olmayabilir. Hamileliği netleştirmek için test yaptırmak gerekmektedir. Hamilelik döneminde görülen akıntılar genellikle hamileliğin 6 ile 8 haftalar arasında başlamaktadır.

Vücutta görülen hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelikte akıntı görülmesi normaldir. Gelen bu akıntılar farklı renklerde görülebilmektedir. Açık renkli akıntılar normal olarak değerlendirilirken kahverengi gelen akıntılarda doktora başvurmak gerekmektedir. Bu süreç içinde düzenli yapılan doktor kontrollerinde hamileliğin gidişatına göre akıntı durumu hakkında gerekli bilgileri alabilmek mümkündür.

Yoğun Akıntı Durumunda Doktora Başvurmak Gerekmektedir

Hamileliğin her anı dikkat istemektedir. Hamileliğin ilk belirtisinden itibaren düzenli kontrol isteyen bir sürece girilmektedir. Bu süreçte bazı konular merak edilmektedir. Adet döneminde görülen pembe akıntı hamilelik belirtisi mi? Net bir cevap için hamilelik testi yapmak en kesin çözümdür.

Hamilelik döneminde görülen bazı akıntılar hafife alınmayacak kadar önemli olabilmektedir. Akıntıyla birlikte karın ağrısı varsa, akıntı yoğun ve rengi koyu ise, kötü koku yayıyorsa, akıntı sırasında acı ve kızarıklık görülüyorsa, sürekli ve yoğun olarak akıntı görülüyorsa, bu sırada aşırı baş dönmesi ve aşırı halsizlik var ise uzman birine başvurmak gerekmektedir. Çünkü bu süreç anne ve bebek sağlığı için en önemli dönemlerden bir tanesidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir