Beta HCG Değerinin Düşmesi

BETA HCG DEĞERİNİN DÜŞMESİ 

Plasentada üretilmekte olan ve gebeliğin devamının sağlıklı ve olağan koşullarında sağlanabilmesi için gerekli olan hormona HCG hormonu adı verişmektedir. HCG ile vücutta özellikle gebelik döneminin ilk 3 ayı içinde bebeğin ana rahmine tutulabilmesi ve orada kendisine yer edinmesi için gerekli olan progesteron hormon salınımı için doğal olarak uyarı gönderir.

HCG’nin vücut fonksiyonları üzerinde etkili olan iki farklı formu bulunmaktadır. Buna göre Alfa ve Beta olarak bilinen formlar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Beta formu, bilimsel olarak B-HGC olarak sembolize edilmektedir. Beta formu, hamilelik süreci ile daha çok ilişkiye sahip olan forumdur. Gebelik testi için ana unsuru da bu form meydana getirmektedir.

Görüldüğü gibi Beta HCG değeri gebelik süreci ile yakından ilintidir. İlk bakışta da anne adayında Beta Hcg Değerinin Düşmesi gebelik için belli başlı risklerin meydana gelmesine sebep olabilir. B-HCG, adet tarihinin gecikmesinin ardından 7 ile 10 gün süre aralığında yapılması önerilmektedir.

B-HCG Değeri ve Hamilelik

Normal gebelik oluşumlarında anne adaylarında ölçülen B-HCG değeri normal kadın değerine göre yüksek çıkacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki mol gebelik, dış gebelik ve boş gebelik durumlarında da B-HCG değeri yükselebilmektedir. Bu testlerin sonucu açısından aç ya da tok olmak sonuca doğrudan etki göstermez. Beta Hcg Değerinin Düşmesi ve diğer durumlar yetkili ve donanımlı hekim tarafından incelenmesi gereken durumları kaynaklık edebilmektedir.

B-HCG Testi Nedir?

B-HGC testi ve Beta Hcg Değerinin Düşmesi gibi durumların ne anlama geldiği, bu durumlarda anne adaylarının ne yapması gerektiği şu şekilde sıralanabilir. Buna göre anne adayları;

  • Gebelik şüphesi olan anne adaylarına yönelik olarak B-HCG kan testi ile gebelik tespiti yapılır,
  • Odlukça hızlı ve bir o kadarda güvenilir sonuçları olan bir yöntemdir,
  • Bu yöntemin temel amacı, plazmada B-HCG hormonun değeri tespit edilir,
  • 5 MLU/ ml ve üzerinde yapılan ölçümler sonucunda anne adayının gebe olduğuna karar verilmektedir,
  • Kesin tanı konulabilesi için anne adayının jinekolojik ultrason testine sokulması ile gebelik kesesinin incelenmesi zaruri görülmektedir,
  • Gebeliğin oluşması ile takip eden 8. Günden itibaren Beta HCG değeri normale göre ortalama olarak iki kat artış gösterecektir,
  • Anne adayının ve bebeğinin progesteron ihtiyaçlarının düşmesi ile beraber Beta Hcg Değerinin Düşmesi doğal olarak ortaya çıkacak süreçtir. Değer düşmesi hamileliğin 12 ile 13. Haftalarından itibaren ölçülmeye başlar.

B-HCG Değeri ve Bebek Sağlığı

Anne adayı tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de Beta Hcg Değerinin Düşmesi ya da yükselmesi ile bebek sağlığının ilişki durumudur. Yani bu değerler bebek sağlığı hakkında bir ifade belirtir mi? Uzman görüşüne göre, B-HCG değeri fetüs sağlığı hakkında net bir bilgi vermekten son derece uzaktır.

Gebelik herhangi bir nedene bağlı olarak sonlanabilir. Bu durumda da fetüsün anne karnında varlığını devam ettirmesi nedeniyle Beta HCG değeri artış göstermeye devam edebilir. Bu nedenle gebeliğin ortaya konulması ve fetüs hakkında genel sağlık bilgilerinin elde edilmesi konusunda Beta HCG verileri net bilgi vermez. Bu nedenle jinekolojik ultrasona girilmelidir.

Hamilelikte B-HCG Değerleri 

Oldukça güvenilir bir gebelik testi olan B-HCG kan değerleri ile ölçümü yapılabilen çeşitli veri karşılaştırma analizidir. Testin temel mantığına göre gebe olan anne adaylarında hamileliğin ilk süreçlerinde Beta HCG değerlerinde düzenli bir artış görülecektir. Bu artış gözlemleri de hamilelik hakkında büyük olasılık ile tanı konulmasını sağlar.

Hafta hafta artış gösteren Beta HCG değerleri, hamileliğin yaklaşık olarak ilk 12 haftasında sürekli olarak artış gösterir. Sonraki dönemlerde hormon ihtiyacının de azalması ile salgılama oranı da azalmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir