Doğum Ağrısı Çekmek Zorunda Mıyım? Başka Seçeneğim Var Mı?

Doğum Ağrısı Çekmek Zorunda Mıyım? Başka Seçeneğim Var Mı?

Doğum hakkındaki tüm sorularınızı doktorunuza çekinmeden sorun. Öncelikle korkmayın, doğumun bir hastalık değil, bir gerçeklik olduğunu unutmayın. Doğum fizyolojik bir olay olup normal yolla gerçekleşir. Sezaryen ancak “Tıbbi Endikasyon”un varlığında yapılan ciddi bir ameliyattır.
Sadece korktuğunuz için ya da ağrı çekmemek için sezaryen ile doğum tercih etmeyin. Unutmayın ki sezaryen ile doğum ciddi bir ameliyattır.
Hem sizin için hem bebek için riskleri normal doğumdan çok daha fazladır. Sizin ve bebeğiniz için normal doğuma engel bir durum söz konusu ise doktorunuz size bunu zaten bildirecektir.
Belden uyuşma olarak bilinen, bölgesel anestezi yöntemleri (epidural anestezi) normal doğumda başarı ile uygulanmaktadır. Size uygun olup olmadığını,nasıl uygulandığını,ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi doktorunuzla görüşün ve detaylarını öğrenin.
Bu yöntemle ağrısız bir şekilde normal doğurup varsa doğum dikişlerinizi ağrısız geçiştirebilirisiz. Bebeğinizi hemen kucağınıza alabilirsiniz. Epidural anestezi belinizde ki iki omur arasından omuriliği kaplayan zarın üzerine ilaç verilmesi yöntemidir. Ağrınızı kesip bir miktar uyuşukluk yapar. Tam bir hissizlik hali değildir.
Bu yüzden doğum eğiliminin hiç bir evresini kaçırmazsınız. Doğum sürecinde aneztezi uzmanları sizi yakın takip edip ağrınıza göre ilaçlarınızı ayarlayacaktır. Ağrı duymadığınız için eylem sürecinde daha az yorulup doğum sonrası bebeğinizi keyfini çıkarabilirsiniz.
Yapılan ilaçların genel vücut dolaşımına karışması az olduğundan bebeğinize bir zararı yoktur. Eğer doğumunuz bir zorunluluk nedeniyle sezaryen ameliyatına dönerse epidural aneztezi ile devam edilip ameliyatınız başarı ile yapılabilir. Böylece siz de bebeğiniz ilk anlarını kaçırmamış olursunuz.

Normal Doğum Avantajları

  • Sütünüz hemen gelir ve bebeğinizi emzirebilirsiniz.
  • Günlük yaşama daha kısa sürede dönebilirsiniz.
  • Sonraki doğumlarını da normal yolla yapabilirsiniz.
  • Normal doğum, doğum sayınızı sınırlamaz.
  • Hastanede kalış süreniz kısadır.
  • Bebeğiniz ile aranızdaki duygusal bağ daha kısa sürede kurulur.
  • Normal doğumda sağlık problemleriyle karışılama riskiniz sezaryene göre daha azdır.
  • Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakteriler bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde de faydalı rol oynamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir