İlişkiden Sonra Adet Oldum (Gördüm) Hamilemiyim?

İlişkiden Sonra Adet Oldum (Gördüm) Hamile miyim?

Hamile kalmak için yumurtlama dönemi ve bu dönem hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir husustur. Bu yüzden ilişkiden sonra adet oldum (gördüm) hamile miyim? Sorunun yanıtını vermeden önce hamile kalma sürecinden bahsedelim. Sperm hücreleri bu dönemde yumurta hücresini dölleyerek hamileliği meydana getirir. Yumurtlama dönemi, iki regl dönemi arasında 6 günlük bir süredir. Bu 6 günde gün aşırı cinsel birliktelik yaşanması gerekmektedir. Yumurta 12 ile 24 saat arasında sperm hücresi ile karşılaşmaz ise herhangi bir döllenme gerçekleşmesi mümkün değildir.

Fakat bazı durumlar söz konusu olduğunda kadın regl olduktan sonra da hamile olasılığı meydana gelir. Doğal olarak kadın ilişkiden sonra adet oldum (gördüm) hamile miyim? Sorusunun cevabını arar. Özellikle düzensiz bir regl dönemi geçiren kadınlar bu şüpheye düşebilir. Eğer kadın ilişki sonrasında regl olmuş ise hamile olmadığı anlamı taşır. Embriyonun yerleşmesinde gerçekleşen kanama regl kanaması ile benzerlik göstermektedir. Fakat bu kanamanın süresi regl kanamasına göre daha kısadır.

Hamile kalındığında rahim duvarındaki madde yerinden oynadığı için ufak bir kanama gerçekleşecektir. Fakat bu kanama her kadında görülecek diye bir kaide yoktur. Eğer kadın hamile kalmak istemiyorsa ve yumurtlama döneminde ilişkiye girmiş ise ertesi gün hapı ile ve çeşitli korunma yöntemleri ile de hamilelikten kaçınabilir. Gebe kalmak istemeyen kadın yumurtlama döneminde ilişkiye girmekten kaçınmalıdır. Yumurtlama dönemi dışında ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı oldukça düşüktür.

İlişki Sonrası Geç Döllenme

Kimi kadınlarda geç döllenme ortaya çıkabilir. Bu durum, ilişkiden sonra adet oldum (gördüm) hamile miyim? Sorusunu akla getirir. Bu demek oluyor ki kadın, her zamankinden geç yumurtlamış olabilir. Bu yüzden yumurtlama dönemi hesabında bir yanlışlık söz konusu olur. Geç yumurtlama hamile kalmak istemeyen kadın için risk taşımaktadır.

Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmamak için, yumurtlama testi kitlerinden satın alarak hangi günlerde yumurtlama olduğunu tahmin edilebilir. Bu kit sayesinde hem hamile kalmak isteyen hem de istemeyen kadınlar yumurtlama dönemini doğru bir şekilde hesap edebilirler. Bu test kitleri idrar yoluyla uygulanmaktadır.

İlişkiden Sonra Görülen Kanama

Beklenen regl dönemine yakın cinsel birliktelik yaşandığında ilişkiden sonra kanama görülebilir. Dışarı çıkmaya hazırlanan kanama cinsel ilişki ile birlikte erken zamanda ortaya çıkar. Bu kanama kesinlikle regl kanamasıdır. Ayrıca cinsel ilişkide stres faktörü de ilişki sonrasında kanama olmasına sebebiyet verir. Şayet henüz adet kanamasına zaman varsa ve cinsel ilişki sonrası kanama meydana geliyorsa rahim ağzı enfeksiyonlarından şüphelenmek gerekir. Ayrıca mutlaka bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına gitmek gerekmektedir.

Rahim ağzı dar olmadığı sürece, ilk ilişki dahil olmak üzere herhangi bir kanama gerçekleşmez. Bu kulaktan doğma bir hurafedir. Şayet herhangi bir kana durumu söz konusu ise rahim ağzı enfeksiyonu olabilir ve bunun bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra rahim ağzındaki kanama kanser sonucunda da gerçekleşebilir. Bu belirtiler göz ardı edilmemelidir.

Yine cinsel ilişki sonrasında kadında kuruluk söz konusu olduğunda da kanama görülmektedir. Eğer kadın genç değil ise ve menopoz dönemine yaklaşıyorsa kuruluk meydana gelebilir ve bu durum rahim ağzında kanama olmasını sağlayabilir.

Kısaca ilişkiden sonra adet oldum (gördüm) hamile miyim? sorusunun cevabı olarak, bu kanamanın ya adet kanaması olmadığını bilmek gerekir ve adet dışındaki kanamalar kısa sürelidir ya da bu tamamen adet kanamasıdır ve hamile olma ihtimaliniz yok demektir. Birkaç ay üstüne görme durumu ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu ihtimal düşüktür ve bu kanamaların süreleri kısadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir