Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde pek çok kadında cilt lekelenmeleri görülmektedir. Aslında hamilelik başlı başına kadının vücudunda değişiklikler oluşturan bir dönemdir. Bu dönemde gelişen değişikliklerin pek çoğu hamilelik sürecinin sona ermesi ile bitse de bazı değişiklikler kalıcı olabilmektedir. Kalıcı olan değişikliklerin başında lekelenmeler gelir. Peki bu hamilelikte oluşan cilt lekeleri nasıl geçer? Bu durum için yeni denenmiş pek çok yöntem bulunmaktadır.

Eskilerden beri sorun haline gelen cilt lekeleri için geleneksel yöntemlerin işe yaradığı bilinmektedir. Tıp dünyasında bu sorunun adı melasma tanısı ila anılmaktadır. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri yüz bölgesinde özellikle göz çevresinde çok yoğun oluşabilmektedir. Kimi zaman hamilelik dönemi içerisinde kaybolsa da çoğu zaman doğum sonrası da bu lekelenmeler kişiye eşlik edebilmektedir.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Kadınların gebelik süreçleri ile başlayan bu durumları estetik açıdan epey rahatsız edici durumda olabilmektedir. Özellikle lekelenmelerin başladığı dönemlerde lekelerin olduğu bölgelerin uzun süre güneşte kalmaması gerekir. Bu durum için kullanılan ve işe yaradığı görülen doğal çözümler bulunmaktadır. Fakat güneşle uzun süre teması olan lekelerin geçmesi epey zor olmaktadır.

Doğal çözümler arasında en çok kullanılan maydonoz suyu maskesidir. Maydonozu kaynatıp suyunu çıkardıktan sonra aynı oranda limon suyu ile karıştırılır. Lekelenme olan bölgelere düzenli şekilde tonik uygular gibi uygulanır. Ve gün sonunda ılık su ile cilt temizlenmelidir.

Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde lekelenmeler ve cilt rahatsızlıklarında hep kullanılmıştır. Bunların yanı sıra mutlaka güneşe çıkmadan önce güneş koruyucular kullanılmalıdır. Cilt hamilelik döneminde daha hassas bir döneminde olduğu için koruyucuları kullanmayı ihmal etmemek önemlidir.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Hamilelik süreci kadınların yaşadığı en hassas ve vücutları için değişikliğin en hızlı olduğu zamandır. Bu zaman diliminde vücutta yaşanan değişiklik tamamı ile hormonlara bağlıdır. Bazı hormon seviyeleri çok üst seviyelere çıkmaktadır. Hormonların seviyelerine bağlı olarak vücut dengesinde bazı değişiklikler yaşanmaktadır. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri nasıl geçer?  sorusuna yönelik çözümler bulmakta fayda vardır.

Hormon seviyelerinin yüksek olduğu ilk aylar ve son haftalarda güneş koruyucuların kullanımına özellikle dikkat edilmelidir. Salgılanan hormon yani kadınlarda gebelikte üst seviyelere çıkan östrojen hormonu  ultraviyole ışınlarına karşı hassasiyet göstermektedir.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Tamamen Kaybolur Mu?

Hamilelik döneminde oluşan ciltteki lekelenmeler için yeterli önlem alınmışsa bu dönemde oluşan lekelenmelerin kaybolma ihtimali yani geçme ihtimali epey yüksektir. Bu lekelenmeler başladığı andan itibaren güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Özellikle güneş ışığına direk maruz kalan yüz bölgesi göz çevresi kollar için güneş koruyucu kremler özellikle önemlidir. Yeterli önlem alınmışsa gebeliğin sonunda yükselen östrojen hormonu normal seviyelere düşeceği için gebelik sonunda lekelenmeler zamanla yok olacaktır.

Hamilelikte oluşan cilt lekeleri için öneriler

Lekelenmeler için kullanılacak her türlü yöntemin anne ve bebek sağlığı için uygun formda olması gerekir. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri nasıl geçer?  sorusunun cevabı önemli olduğu kadar kullanılacak önerilerin anne ve ve bebek sağlığı için uygun formda olmasının da büyük önemi vardır.

Geleneksel yöntem olarak kullanılan yöntemler arasında en sık bilineni cilt lekelerinin gebelik sonu dönemde annenin sütü ile temizlemesidir. Tonik şeklinde kullanılan anne sütü sonrasında cilt ılık su ile temizlenmelidir. Cilt için ne uygulanırsa uygulansın sonunda mutlaka ılık su ile temizliği yapılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir