Bebekler Kışın Nasıl Giydirilmeli?

Bebekler Kışın Nasıl Giydirilmeli?

Kışın yeni doğum yapan annelerin ilk aklına gelen soru Kışın bebekler nasıl giydirilmeli ? Annelerde çok endişe yaratan bir durumdur bu. Kışın soğuklarında bebeklerini nasıl koruyacakları konusunda genellikle telaşa kapılırlar ve soğukta dışarı çıkmaktan kaçınırlar. Aslında son derece basittir. Belli başlı noktalara dikkat ederek bu endişeden kurtulmaları mümkündür. Soğuk havadan korkulmamalıdır. Çünkü soğuk hava değil yanlış giyim hasta eder. Soğuk havalarda bir ya da iki tane kalın kıyafet yerine üst üste ince kıyafetler giydirilip hırka ile desteklenmelidir. Sıcaklık değişimine göre müdahale edilmelidir. En önemli kısım baş kısmıdır yani muhakkak şapka kullanılmalıdır. Ayaklar sıcak tutulmalıdır. Eldiven ortama göre muhakkak kullanılmalıdır. Bebeklerin vücut sıcaklığı 36,5 ile 37 derece arasında olmalıdır. Bu arayı tutturabilmek önemlidir. İlk zamanlar üşüyüp üşümediğini anlamakta zorlanılırsa ateş ölçerden faydalanılabilir. Eğer ki hava çok aşırı soğuk değilse dışarı çıkmaktan korkulmamalıdır. Güneş var ise eğer mümkünse kolunu ve yüzünü açıp dışarı çıkarıp güneşle tanışmasını sağlamalıyız. D vitamini açısından da güneşe çıkması çok önemlidir.

Yeni Doğan Bebekler

Yeni doğan bebekler kışın nasıl giydirilmeli? Yeni doğan bebeklerin metabolizmaları yetişkinlere göre çok daha hızlı çalışmaktadır. Dolayısıyla çok fazla sıcak sevmezler. Ancak bunun yanında ortam sıcaklığına da kolay adapte olmazlar. Özellikle kışın kolay ısı kaybederler. Dolayısıyla ebeveynlerin bu ayarı iyi yapması gerekiyor. Yeni doğan bebekler de şapka, eldiven ve çorap üçlüsüne ağırlık verilmelidir. Daha çok pamuklu kumaşlar tercih edilmeli bunun yanında giydirilecek mont kuş tüyü seçilmelidir. Yünler, Naylon içerikli kıyafetler alerji yapabilir bebekte.

Ev Ortamında Bebekler

Kışın bebekler nasıl giydirilmeli diye düşündüğümüzde anne babalar bazen evde dahi bebeği çok kalın sıkı sıkı giydirebiliyor. Ev ortamında bebek terlememelidir. İnce bir fanila, üzerine kalın olmayan bir bluz giydirilebilir. Bebeğin vücut ısısına bağlı belki hırka giydirilebilir. Uyku zamanında da aynı şekilde kat kat giydirilmemeli. İnce bir fanila üzerine sadece pijama giydirilmeli. Üzerine ise çok fazla kalın olmayan soğukluk derecesine göre yorgan veya battaniye örtülmelidir.

Araba İle Seyahat Durumunda Bebekler

Araba ile seyahat Kışın bebekler nasıl giydirilmeli konusuna bu mevsimde çok daha dikkat edilmelidir. Öncelikle bebek kalın olmayacak şekilde kat kat giydirilmeli. Kıyafetler vücudu saracak türde olmalıdır. Şapka ve eldiven muhakkak giydirilmelidir. Çorapları kalın olamayan sıkmayan ama aynı zamanda da çok geniş olmayan türden seçilmelidir. Su geçirmeyen, geniş olmayan, büyük numara olmayan ayakkabı ya da botlar tercih edilmelidir. Burada kat kat giydirmekteki amaç arabanın sıcaklığına göre bir eksiltme ya da bir kat artırma şeklinde bebeğin vücut sıcaklığını dengede tutmaya çalışmaktır.

Yürüyen Bebekler

Kışın bebekler nasıl giydirilmeli konusu bebekler yürümeye başladığında çok daha farklı olmaktadır. Eğer bebeğiniz yürümeye başladıysa bu durumda hareketlendi demektir. Bu da demek oluyor ki yavaş yavaş kıyafetlerine kendi de müdahale edebilecek hale gelmiştir. Kış aylarında şapka olmazsa olmazlardandır ancak kendisi çıkarabilir. Dolayısıyla kapüşonlu kıyafetler tercih edilebilir. Ancak kapüşon yanakları da örtecek şekilde olmalıdır. Ya da şapka takılacaksa şapka düğmeli ya da bağcıklı olabilir. Kıyafet seçiminin yanında ayakkabı seçimi de çok önem taşımaktadır. Ayağına uygun ve bebeği yormayan ayakkabılar seçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir