Yenidoğan Sarılığı İçin Yapılması Gerekenler

Yenidoğan sarılığı bebeklerin yaklaşık %75inde görülen bir hastalıktır. Genel olarak kendiliğinden geçen bu hastalık bazen ise çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yenidoğan sarılığı bebeklerin kanındaki bilirubin denilen maddenin artışıyla oluşur Bilirubin kandaki kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkar. Normalde bebeğin bilirubin miktarını anne düzenlerken doğduktan sonra bebeklerin bunu düzenleyebilmesi 1-2 gün zaman istemektedir. Bu madde cilde sarı rengini veren bir madde olduğu için bebeklerde sarılık dediğimiz geçici bir hastalık oluşabilir. Bu hastalık bebeklerin cildinden rahatça anlaşılabilir. Yenidoğan sarılığı yüzde başlar ve gözün beyaz kısmının sararmasıyla devam eder. Kanda artamaya devam eden bilirubin seviyesi bir süre sonra göğse karna ve bacaklara yayılabilir.

Yenidoğan Sarılığı Tanısı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan sarılığının fark edilmesi genellikle anne baba tarafından olur. Çocukta belirtileri fark eden anne ve babanın hemen bir sağlık personeline başvurması gerekmektedir. Sağlık personellerinin yapacağı tetkikler anne ile kan uyuşmazlığına bakmak, topuktan kan almak gibi stabil tetkiklerdir. Yenidoğan sarılığı hemen fark edilmez ise bebeklerde kernikterus denilen sinir sistemi hastalığına yol açabilir. Ve bu hastalık bebeklere ciddi derecelerde zarar verebilir.

Yenidoğan Sarılığı Türleri

-Anne ile Kan Grubu Uyuşmazlığı (Rh- AB0): 0 kan grubuna sahip annelerin bebeği A veya B kan grubuna sahip olursa, annede oluşturulan antikorlar bebeğin kırmızı kan hücrelerini ani parçalamaya başlar. Bu nedenle ortaya çıkan ve sarılık oluşumuna neden olan Bilirubin kanda çok fazla yükselmeye başlar. Küçük bir test ile belirlenen bu sağlık sorunu kan uyuşmazlık iğnesi ile kolayca tedavi edilebilir.

-Fizyolojik Sarılık: Doğumdan hemen sonra belirlenen bu sarılık çocuğun karaciğeri bilirubin miktarını düşürene kadar devam eder. Ve bu rahatsızlık kendiliğinden geçer.

-Emzirme Eksikliğinden Kaynaklanan Sarılık: Bu sarılık çeşidi annenin emzirmemesinden dolayı bebeklerde oluşmaktadır. Anne sütü çok fazla antikor içerdiğinden bebek doğumundan hemen sonra emzirilmeye başlanması gerekmektedir. Aksi takdirde sarılık görülebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir.

-Prematüre Sarılık: Zamanında doğmuş bir bebekteki bilirubin sayısı ile tedavi gerektirmeyecek bir sarılık, prematüre bir bebekte tedavi gerektirebilir. Prematüre bir bebek zamanından önce doğduğu için gerekli antikorları vücudu gereken zamanda salgılayamaz bu yüzden dışarıdan takviye alınması gerekmektedir.

Yenidoğan Sarılığında Tedavi

Yenidoğan sarılığı normalde kendiliğinden geçebilecek bir hastalık olmakla birlikte ileri boyutları için tedavi gerektirmektedir. Tedavi gerektiren boyutlarda olan sarılık bebeklerde beyinsel ve sinirsel hastalıklara yol açmaktadır. Yenidoğan sarılığı tedavisinde 3 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar:

-Fototerapi

-Kan Değişimi

-Farmakolojik Alanlar

Fototerapi (Işık Tedavisi): Bebeğin kaç günlük olduğu ve kilosu baz alınarak bilirubin seviyesine bakılır. Normal seviyeden yüksek çıkarsa genel olarak ışık tedavisi uygulanır. Deri altında bulunan bilirubin ışık tedavisi sayesinde suda eriyecek hale getirilir. Ve böbreklerle idrara dönüştürülmesi sağlanır daha sonrada vücuttan atılır. Bu tedavi yapılırken bebekler ışınlardan korunacak şekilde hazırlanır. Ve herhangi bir zararı yoktur. Tedavi sırasında bebek su kaybedeceği için tedavi bittiğinde emzirmeniz önem arz etmektedir.

Kan Değişimi

Kandaki bilirubin miktarı aşırı fazla arttığında kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde bebeğin vücudundaki bilirubin miktarını azaltmak için kanın tamamı değiştirilir.

Farmakolojik Alanlar

Bu tedavi ise bilirubin atılımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için ilaç kullanımına başlamaktadır. Bilirubin miktarı ilaç kullanılarak atılacak seviyedeyse bu yönteme sıklıkla başvurulur.

Sarılık Açısından Risk Grubu Olan Bebekler

Prematüre bebekler

-İlk 24 saat içerisinde sarılık tespit edilenler

-Kendisinden önce doğan kardeşlerinde fototerapi gerektirecek seviyede sarılığa sahip olan bebekler

-Sarılığı 2 haftadan daha uzun süren bebekler

-Doğum esnasında kafa kısımlarında kanama yaşayan bebekler Yenidoğan sarılığı konusunda risk çerçevesi içindedir ve çok daha dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir